Recliners
-
Lixtowel PC5300525 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)When it comes to the exquisite, decadent styling of this rocker recliner, sitting is believing. Its generous seat and tall back are specially crafted to provide extra support and comfort for broader and taller individuals. This recliner is made for easy and instant relaxation, with pull tab reclining and pillowy cushioning covered in smooth faux leather.
$459.95
$779.95
Save $320.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Lixtowel |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Fog |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 98% polyester and 2% polyurethane |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Pull tab reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Gentle rocking motion |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| Seat Height | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Depth | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 100.99 lb(s) / 45.81 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Height | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Depth | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Weight | 105.01 lb(s) / 47.63 kg |
| Volume | 23 cu. ft. / 0.65 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052916027 |
-
If you love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, you can take comfort in this queen + More
-
$1,939.95
Save $810.00
$1,129.95
Mahoney 31005S2 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sectional with chaise invites you to say + More
-
Few sofas demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and expertly + More
-
$1,789.95
Save $750.00
$1,039.95
Beckley Place PC9180218 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Expansive and elegant, this power reclining loveseat with console makes a sizable style statement. Its large + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this chair's good looks and affordable luxury are hard + More
-
Small-scale style, tailored to perfection. This ottoman echoes retro aesthetics with warm caramel faux + More
-
$859.95
Save $360.00
$499.95
Braydunn A3000820 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Settle into the buttery softness of this accent chair. Upholstered in a combination of rich espresso brown + More
-
$2,289.95
Save $960.00
$1,329.95
Trinell W446W8 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
When it comes to the exquisite, decadent styling of this rocker recliner, sitting is believing. Its generous + More
